imię i nazwisko*
e-mail*
nazwa kina i miejscowość*
filmy(linki)
zdjęcia(zaznacz kilka)
artykuły(zaznacz kilka)
wpisz sumę 2 i 2*
Wyślij
odwiedzone |

Kochamy się w kinie

01-07-13
Charlie jest jednym z najprężniej działających, a jednocześnie największym kinem studyjnym Łodzi. Nie straszna mu konkurencja nawet pobliskiego multipleksu. Udowadnia, za to, że nawet kino wielosalowe może być kinem z tradycjami.
Charlie jest jednym z najprężniej działających, a jednocześnie największym kinem studyjnym Łodzi. Nie straszna mu konkurencja nawet pobliskiego multipleksu. Udowadnia, za to, że nawet kino wielosalowe może być kinem z tradycjami.


Charlie potrafi rywalizować o uwagę i sympatię widzów. Jest to możliwe dzięki umiejętnemu i wyważonemu łączeniu wyselekcjonowanych premier, wybranych filmów z oferty kin masowych i unikatowych tytułów sprowadzanych na potrzeby przeglądów i festiwali filmowych. Wszystko to sprawia, że popularność kina z roku na rok wzrasta.

To miejsce, ten czas

Rozrasta i rozwija się również samo kino. Umiejscowione na pierwszym piętrze w bramie przy ulicy Piotrkowskiej 203/205 (dawnej w tym miejscu działał Łódzki Ośrodek Kształcenia Ideologicznego) dziś posiada cztery sale kinowe – najwięcej spośród innych tradycyjnych kin. W planach jest wzbogacenie go o trzy dodatkowe sale.

Ten krok uczyni z Charliego poważnego konkurenta dla łódzkich multipleksów i jedno z największych kin studyjnych w Polsce. A do tego z tradycją. Kino działa już od blisko 20 lat. Pierwszy seans miał tu miejsce 25 listopada 1994 r.

Ku Łodzi Filmowej

Sławomir Fijałkowski, właściciel kina stawia na filmy ambitne i wartościowe, opierając się skutecznie naciskom, aby uczynić Charliego „kinem z colą i popcornem”. Widzów stara się skusić premierami, dobrą jakością po części scyfryzowanego już obrazu, a przede wszystkim ogromną liczbą festiwali filmowych.

Dzięki współpracy z wieloma fundacjami i stowarzyszeniami Fijałkowski rozwija i popularyzuje koncepcję Łodzi Filmowej – jest zaangażowany w rozbudowę łódzkiej Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej i zapraszanie do miasta znanych twórców i aktorów filmowych. Istnieje zatem poważna szansa, że żyjąca we wspomnieniach mieszkańców miasta dawna Łódź, która z czasem częściowo „wymarła” znów rozbłyśnie dawnym blaskiem.

Nie tylko film

Charlie to nie tylko kino – to również galeria zdjęć i obrazów oraz kawiarnia. Pomysł na to, jak na stosunkowo małej przestrzeni zmieścić tyle sal i dodatkowych obiektów jest zaskakujący i godny podziwu.

Charlie to także partner łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, dzięki któremu filmy tworzone przez studentów mogą być pokazane szerszej publiczności.

Kino – chociaż niepozorne, kiedy patrzymy się na nie z ulicy Piotrkowskiej – wie jak skutecznie, a czasem nieco „kontrowersyjnie” o sobie przypominać. Wystarczy wspomnieć, że na inauguracji obecnie trwającego roku Juliana Tuwima Kolektyw B.I.E.D.A. odsłonił w Charlim „Dupę Tuwima” i zachęcał do jej „całowania”, odnosząc się przy tym do wiersza tego słynnego twórcy.  

Miejsce to jest cenione również za konsekwencję w pokazywaniu filmów ambitnych, zmuszających do refleksji, budowanie atmosfery m.in. przez opór wobec przysłowiowego już „popcornu” oraz stawanie „frontem do klienta”. Charlie jako pierwsze wprowadziło bowiem kasy biletowe w formie lady, a nie szyby z okienkiem.

Patrząc na dorobek tego miejsca i rolę jaką pełni na kulturalnej mapie Łodzi, można zaryzykować stwierdzenie, że sam „patron” Charlie Chaplin byłby z niego dumny.

–Kamila Szymańska

 
 
 
 
 
 
Charlie, Łódź
Łódź
ul. Piotrkowska 203/205
tel. 42 636-00-92
Laureat nagrody PISF 2008
Liczba miejsc: 200, 51, 21, 18
Technologia: cyfrowa (z możliwością 3D) i analogowa
 
 
 
 
Status: studyjne

„W małym kinie”

Od ośmiu lat wspieramy kina tradycyjne m.in. poprzez diagnozowanie ich sytuacji (raporty z badań w małych miastach i dużych miastach), badania publiczności festiwali filmowych oraz promocję projektów lokalnych. Zgłębiamy i upowszechniamy również historię (festiwal Kino Warszawa Fest), a także budujemy międzynarodową sieć wymiany doświadczeń (Small cinema for learning community). Przede wszystkim jednak dokumentujemy. Zachęcamy do zapoznania się z naszym zbiorem zdjęć, filmów i tekstów.
"W małym kinie" to niezależny projekt Fundacji Obserwatorium.
  • Zdjęcia
  • Kochamy się w kinie

    Charlie jest jednym z najprężniej działających, a jednocześnie największym kinem studyjnym Łodzi. Nie straszna mu konkurencja nawet pobliskiego...
    Artykuły
Trwa wysyłanie