imię i nazwisko*
e-mail*
nazwa kina i miejscowość*
filmy(linki)
zdjęcia(zaznacz kilka)
artykuły(zaznacz kilka)
wpisz sumę 2 i 2*
Wyślij
odwiedzone |

Kinowy amok jak z bajki

06-03-13
Są tacy, co cenią sobie atmosferę bajki. Są i tacy, co lubią wpadać w kinowy amok. Łączy ich miłość do filmu i… historia kina w Gliwicach.

 
Są tacy, co cenią sobie atmosferę bajki. Są i tacy, co lubią wpadać w kinowy amok. Łączy ich miłość do filmu i… historia kina w Gliwicach.

 

Historia gliwickiego kina, które dziś mieści się przy ul. Dolnych Wałów to tak naprawdę historia trzech kin. Pierwsze z nich było tu w czasach, gdy ulica nazywała się Niederwallstrasse, a Gliwice – Gleiwitz, czyli Union-Theater-Lichtspiele Gleiwitz. Działało od 1928 roku, a po roku zmieniło nazwę na Union-Palast – w skrócie U.P.Lichtspiele.

Mieszkańcy wspominają również Bajkę. Powstała po wojnie dokładnie w tym samym miejscu i funkcjonowała aż do początku XXI w. I jest jeszcze Amok. Kino to zaczęło działać na początku lat dziewięćdziesiątych nieopodal Bajki, w bibliotece na Placu Inwalidów Wojennych.


Kolebka mafii

Amok powstał w ramach MOKu, czyli Miejskiego Ośrodka Kultury. Dziś działa w strukturze Gliwickiego Teatru Muzycznego i jest kulturalną wizytówką miasta. Czemu? Jego dyrektorka, Urszula Biel, podkreśla, że już od początku w działalność tego miejsca wpisują się nie tylko seanse filmowe, lecz także edukacja. Dzięki temu w ciągu następnych lat młodzi gliwiczanie i gliwiczanki wstępują masowo do MAFii, czyli Młodzieżowej Akademii Filmowej.

Od 1993 roku Amok ma własną siedzibę – na parterze Urzędu Miasta, przed którym stoi słynny pomnik trzech gliwickich faunów. Z upływem seansów i lat stare fotele niszczeją i nawet widzowie, którzy niewiele widzą poza kinowym ekranem, dostrzegają potrzebę remontu…
 

Jeden neon, wspólna historia

W 2006 roku historie Bajki i Amoka splatają się. Gmina Gliwice kupuje wymagający remontu budynek dawnego kina Bajka, dzięki czemu zachowa on dawną funkcję, a kino Amok zyska nową siedzibę.

Dnia 2 kwietnia 2009 roku ma miejsce ostatni seans Amoka pod starym adresem. Na pożegnanie grany jest „Berlin. Symfonia wielkiego miasta” Waltera Ruttmanna. W następnych miesiącach trwa remont dawnej Bajki, a Amok działa bez stałej siedziby, wykorzystując do projekcji filmów m.in. przestrzeń Ruin Teatru w Gliwicach.

Wreszcie, nad wejściem do odnowionego budynku zawisa neon „Kino AMOK. Scena BAJKA” i 2 października 2009 roku kinomani na nowo zapełniają salę. Amok kontynuuje działalność edukacyjną – oprócz MAFii, działa też PIF PAF, czyli przebojowa
i fachowa Przedszkolna Akademia Filmowa.

 
Dla małych i dużych

W kinie organizowane są również poranki dla najmłodszych, w ramach których znani ludzie kultury, mediów, polityki czy sportu czytają książki dla dzieci i wyświetlane są bajki. Wśród czytających są m.in. związani z Górnym Śląskiem: Wojciech Pszoniak, Jerzy Buzek, Agata Buzek, Kamil Durczok i Jerzy Dudek.

Dla seniorów zaś Amok przygotowuje specjalne pokazy, podczas których kino się zapełnia. Gdy na seansie seniora grana jest „Samsara” Rona Fricke, chętnych jest więcej niż miejsc na dużej sali. Amok, funkcjonujący w strukturze Gliwickiego Teatru Muzycznego, ma w swojej ofercie także transmisje na żywo z Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Teatru Bolszoj w Moskwie i Nederlands Dans Theater w Hadze. We współpracy z Muzeum w Gliwicach, kino organizuje Festiwal Filmowy Camera Silesia. Gości też różne przeglądy filmowe.

 
Jestem w amoku

Między wrześniem 2012, a styczniem 2013 roku wśród widzów kina na Dolnych Wałów przeprowadzono ankietę dotyczącą działalności kina. Zadano w niej m.in. pytanie o to, jak widzowie nazywają kino – Bajka, Amok, a może używają obu tych nazw?

W badaniu ankietowym wzięło udział 250 osób. Okazało się, że zdecydowana większość z nich, będąc w kinie, mówi po prostu, że jest „w Amoku”.

Małgorzata Waszczuk


Więcej zdjęć z kina znajdzecie w naszej zakładce fotografie.

 
 
 
 
 
 
Amok, Gliwice
Gliwice
ul. Dolnych Wałów 3
tel. 032 231 56 99
Działa w ramach Gliwickiego Teatru Muzycznego.
Laureat nagrody PISF 2012
Liczba miejsc: 339, 46
Technologia: cyfrowa (z możliwością 3D)
Status: studyjne

„W małym kinie”

Od ośmiu lat wspieramy kina tradycyjne m.in. poprzez diagnozowanie ich sytuacji (raporty z badań w małych miastach i dużych miastach), badania publiczności festiwali filmowych oraz promocję projektów lokalnych. Zgłębiamy i upowszechniamy również historię (festiwal Kino Warszawa Fest), a także budujemy międzynarodową sieć wymiany doświadczeń (Small cinema for learning community). Przede wszystkim jednak dokumentujemy. Zachęcamy do zapoznania się z naszym zbiorem zdjęć, filmów i tekstów.
"W małym kinie" to niezależny projekt Fundacji Obserwatorium.
Trwa wysyłanie