imię i nazwisko*
e-mail*
nazwa kina i miejscowość*
filmy(linki)
zdjęcia(zaznacz kilka)
artykuły(zaznacz kilka)
wpisz sumę 2 i 2*
Wyślij
odwiedzone |

Ocalałe na uboczu

05-01-13
W grubych tomach kroniki domu kultury odbija się 70 lat życia małego miasta Chodakowa, w którym działał wielki dom kultury. Pomimo zmiany właścicieli i zawieruchy historycznej przetrwał, a wraz z nim kino "Mazowsze".
W grubych tomach kroniki domu kultury odbija się 70 lat życia małego miasta Chodakowa, w którym działał wielki dom kultury. Pomimo zmiany właścicieli i zawieruchy historycznej przetrwał, a wraz z nim kino "Mazowsze".


W Sochaczewie działało kilka kin. W centrum miasta funkcjonował „Robotnik”. Budynek przy głównej ulicy, wolnostojący. Ceniony przez mieszkańców i do dziś wspominany przez miejscowych kinomanów. Był miejscem pełnym atrakcji dla młodych ludzi, szukających chwili wytchnienia. 

W latach 70tych, na wojskowym osiedlu, powstał jeszcze „Błękit”. Kino, przed którym stał samolot – punkt spotkań. W budynku klubu garnizonowego, poza ekranem była także kawiarnia i dancing. Podobno dlatego to tam najchętniej spędzano czas.

Ale w okolicy wybór był jeszcze większy. W PRLu zakłady pracy, szczególnie duże kombinaty przemysłowe, organizowały większą część czasu swoim pracownikom. Przyzakładowe żłobki, szkoły, sklepy, domy wczasowe, własny transport… nie mogło zabraknąć również kultury. Sochaczew był miastem otoczonym z dwóch stron przez zakłady przemysłowe – działający do dziś Boryszew i zlikwidowany już Chodakowski Chemitex. Dlatego nie ma się co dziwić, że w przyzakładowych domach kultury działały tu jeszcze dwa kina – w tym funkcjonujące po dziś dzień „Mazowsze”.

Objazdowe kino honorem Polski Ludowej

Zakłady Chemitex powstały w latach 1926-28. Działały nieprzerwanie podczas II wojny światowej. W 1945 roku powstał przyzakładowy dom kultury. Początkowo zlokalizowany był w drewnianym baraku, wybudowanym w miejscu, w którym dziś znajduje się boisko piłkarskie. To właśnie w takich warunkach pojawiło się pierwsze, objazdowe kino. W kronikach prowadzonych przez pracowników ośrodka znajdują się zdjęcia z tamtego okresu. Nad sceną-ekranem, wisi charakterystyczny dla tego okresu napis: „Zjednoczona Partia Robotnicza Rozumem, honorem i  sumieniem Polski Ludowej”.

W tym czasie podstawowym sposobem dotarcia do Sochaczewa z Chodakowa była podróż kolejką wąskotorową. Objazdowe kino cieszyło się więc wielką popularnością.

chodakow
                                fot. Kroniki Domu Kultury "Mazowsze" w Chodakowie

Narodziny „Mazowsza”


Z biegiem czasu i wraz z rozwojem zakładów włókien chemicznych „Chemitex” miasteczko się rozwijało. Dobrze funkcjonujące, zadbane, doczekało się w 1967 r. rozpoczęcia budowy hali sportowej i nowego, tym razem murowanego budynku domu kultury. Wtedy też narodziło się kino „Mazowsze”. Nowoczesna sala kinowa-teatralna na niemal 400 miejsc, hol, szatnia… i charakterystyczny szyld, który zdobi elewację do dziś. Budowę zakończono rok później, a w 1969 r. budynek uzyskał nagrodę architektoniczną „Mister Mazowsza” przyznawaną przez dziennik „Życie Warszawy”.

Dom kultury tętnił życiem. Jego potencjał wykorzystywano na wiele sposobów, a zainteresowanie ofertą było ogromne. By sprostać potrzebom chodakowskiej społeczności, w latach 70tych budynek trzeba było rozbudować. W sali kinowej odbywały się przeglądy, gale, zjazdy i koncerty. Ze względu na odległość od Sochaczewa, obiekt i kino miały charakter przede wszystkim lokalny.

Wiele upadków i jeden wzlot

Od 1977 r. Chodaków stał się północną dzielnicą Sochaczewa, a „Mazowsze” czwartym kinem w mieście. W latach 80tych, rozwój i rozpowszechnianie się technologii wideo spowodowało spadek zainteresowania kinem. Coraz gorzej radziły sobie też niemodernizowane zakłady Chemitex. Kiedy ostatecznie upadały, dom kultury przekazano miastu i stał się on częścią Miejskiego Ośrodka Kultury. Tak ocalało kino „Mazowsze”. W tym czasie zamknięto „Błękit” i „Robotnika”, upadło też kino przy zakładach w Boryszewie.

W 1997 roku dom kultury wszedł w symbiozę z właścicielem Mazowieckiej Sieci Kin. Kino jest dzierżawione, prywatny właściciel zapewnia sprzęt projekcyjny i dostęp do Sali na wydarzenia MOKu. W 2010 r. dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy wsparciu urzędu miasta udało się zmodernizować salę kinową „Mazowsza”. Zadbano o nowe nagłośnienie i oświetlenie. Widzowie skarżący się na wszechobecny dawniej w kinie chłód, zostali obdarzeni nowym systemem wentylacji i ogrzewania. Zakupiono też perełkowy ekran. Wyremontowano również kabinę kinooperatorów. Właśnie przeprowadzane są ostatnie uzgodnienia z miastem dotyczące cyfryzacji kina. W pełni nowoczesne, zmodernizowane kino, ale znajduje się na uboczu Sochaczewa. Dla widzów 5 km od centrum miasta bez komunikacji jest problemem. Ale cyfryzacja kina ukazuje, że „Mazowsze” dobrze sobie radzi i ma swych wiernych widzów Może tych lokalnych? Co pamiętają dawne czasy Chemitexu..

Michał Bargielski
red.A.nie A.tak
 

Artykuł powstał na podstawie wywiadów „W małym kinie”. Szczególne podziękowania dla Pani Teresy Mazippus, która przez wiele lat pracowała w Chodakowie i gromadziła ulotne chwile w kronikach. Za tę pracę i za pomoc, jakiej nam Pani udzieliła podczas badania historii sochaczewskich kin, bardzo dziękujemy.
Mazowsze, Sochaczew
Sochaczew
ul. Chopina 101
tel. 601 344 164      
Kino prywatne
Liczba miejsc: 273
Technologia: cyfrowa (z możliwością 3D) i analogowa
Status: lokalne

„W małym kinie”

Od ośmiu lat wspieramy kina tradycyjne m.in. poprzez diagnozowanie ich sytuacji (raporty z badań w małych miastach i dużych miastach), badania publiczności festiwali filmowych oraz promocję projektów lokalnych. Zgłębiamy i upowszechniamy również historię (festiwal Kino Warszawa Fest), a także budujemy międzynarodową sieć wymiany doświadczeń (Small cinema for learning community). Przede wszystkim jednak dokumentujemy. Zachęcamy do zapoznania się z naszym zbiorem zdjęć, filmów i tekstów.
"W małym kinie" to niezależny projekt Fundacji Obserwatorium.
Trwa wysyłanie