imię i nazwisko*
e-mail*
nazwa kina i miejscowość*
filmy(linki)
zdjęcia(zaznacz kilka)
artykuły(zaznacz kilka)
wpisz sumę 2 i 2*
Wyślij
news |

Ochota na kino

09-10-12
Czy neon dawnego warszawskiego kina Ochota znów zaświeci? Po latach starań, pojawiła się na to szansa. Rozpoczęła się publiczna zbiórka środków na jego ratowanie.
Czy neon dawnego warszawskiego kina Ochota znów zaświeci? Po latach starań, pojawiła się na to szansa. Rozpoczęła się publiczna zbiórka środków na jego ratowanie.

Neon powstał w latach 70. ubiegłego wieku. Przez dziesięciolecia zdobił budynek przy ul. Grójeckiej. Jednak w związku przekształceniem kina w prywatny teatr (od 2009 r. działa tu Och-Teatr) neon został usunięty. Nie trafił na śmietnik, bo budynek zaprojektowany przez Mirosława Pipreka został w tym czasie wpisany na listę zabytków. Przez brak konserwacji, dziś jest jednak w opłakanym stanie.

Początkowo odrestaurowanie neonu kina Ochota deklarowała dzielnica. Przez kilka lat jednak urzędnicy byli bezsilni, bo jak tłumaczyli – nie mieli jak znaleźć w budżecie środków na tak niestandardowe działanie.

A pieniądze to nie małe, bo renowacja neonu kosztuje ok. 15 tys. zł (+ VAT). Skąd wziąć taką kwotę? Z pomocą przyszli sami mieszkańcy i Muzeum Neonów, którzy wraz z dzielnicą postanowili zorganizować zbiórkę publiczną.

Już teraz można wpłacać pieniądze na konto zbiórki (46 2490 0005 0000 4600 3442 0727 "Neon”). Jak zapewniają organizatorzy niedługo pojawią się kolejne możliwości wsparcia tej inicjatywy. Możliwe, że skarbonki z darami na renowację neonu będą dostępne w stołecznych kawiarniach, podobnie jak to było w wypadku akcji ratowania neonu Syrenki z ul. Grójeckiej. Szczegóły będziemy na bieżąco umieszczać naszym profilu na facebooku.

Obecnie neon, a w zasadzie jego wrak, znajduje się w Muzeum Neonów przy ul. Mińskiej 25 w Warszawie.


Fotos, będący ilustracją naszego tekstu pochodzi z animacji, którą możecie zobaczyć pod tym linkiem. A film o historii neonu kina tutaj. Polecamy!

-Anna Brzezińska-Czerska
 

„W małym kinie”

Od ośmiu lat wspieramy kina tradycyjne m.in. poprzez diagnozowanie ich sytuacji (raporty z badań w małych miastach i dużych miastach), badania publiczności festiwali filmowych oraz promocję projektów lokalnych. Zgłębiamy i upowszechniamy również historię (festiwal Kino Warszawa Fest), a także budujemy międzynarodową sieć wymiany doświadczeń (Small cinema for learning community). Przede wszystkim jednak dokumentujemy. Zachęcamy do zapoznania się z naszym zbiorem zdjęć, filmów i tekstów.
"W małym kinie" to niezależny projekt Fundacji Obserwatorium.
Trwa wysyłanie