imię i nazwisko*
e-mail*
nazwa kina i miejscowość*
filmy(linki)
zdjęcia(zaznacz kilka)
artykuły(zaznacz kilka)
wpisz sumę 2 i 2*
Wyślij
odwiedzone |

Eletronik reaktywacja!

30-06-15
Warszawa odzyskała małe kino, które mieszkańcy już dawno spisali na straty! Wskrzeszony Elektronik rusza właśnie z regularnym repertuarem.

Warszawa odzyskała małe kino, które mieszkańcy już dawno spisali na straty! Wskrzeszony Elektronik rusza właśnie z regularnym repertuarem.


Na początek trochę nowości, trochę klasyki – od „Idola” Dana Fogelmana, przez „Wielkie piękno” Paolo Sorrentino po „Do widzenia do jutra” Janusza Morgensterna. W wszystko od piątku (3.07) w przystępnych cenach (5-18 zł) i niezwykłej, bo niemal oryginalnej atmosferze dawnego kina.

Warsztat, basen… kino

Wybierając się do reaktywowanego po kilkunastu latach kina nie od razu można jednak poczuć klimat małego kina. Elektronik nie oszałamia wyglądem. Wpisany jest w toporną komunistyczną bryłę Zespołu Szkół Elektronicznych - niegdyś zresztą największej tego typu placówki w Polsce.

2

Kompleks szkolny, liczący aż 80 tys. mkw. powstał w latach 60. Poza zwykłymi salami wykładowymi, znalazły się tu warsztaty, pracownie, hale sportowe, a nawet basen. Kino zaś od lat 70. stanowiło zaplecze kulturalne. Na wielkiej, liczącej ponad 600 miejsc sali odbywały się nie tylko projekcje.

- Była ona na tyle uniwersalna, że miała dość głęboką scenę, można było wykorzystywać ją, jako miejsce do organizacji rozmaitych imprez artystycznych – wspomina Stanisław Grefkowicz, dawny dyrektor zespołu szkolnego.

W latach 90., dotychczas tłumie odwiedzane kino podzieliło losy wielu innych podobnych sobie obiektów tym bardziej, że jego właściciele nie bardzo mieli pomysł na jego utrzymanie. W 2001 r. Elektornik ostatecznie został zamknięty. Nie spełniał nowych norm przeciwpożarowych. Problemem były m.in. łatwopalne obicia foteli.

Kilka lat później nie tyle samym kinem, co dawnymi halami warsztatowymi zainteresowała się Warszawska Szkoła Filmowa Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy. Krótko po tym jak się tu wprowadziła w 2010 r., podjęła rozmowy z władzami dzielnicy na temat przywrócenia kina.

Na przejęcie kina ostatecznie zgodę musiała wydać Rada Warszawy. Finansowo zaś pomysł wsparło MKiD oraz PISF. Koszt inwestycji szacowany jest na 4 mln zł.

Duch kina

O ile gmach kina sam w sobie nie oszałamia, to oko przykuwają dziś jego dekoracje. Budynek został „oswojony” przez filmowe murale duetu Ad Manum i piękny neon zaprojektowany przez David Hill, właściciela Muzeum Neonów.

- Sporo czasu poświęciliśmy na szukanie materiałów, w tym starych zdjęć Elektronika, ale okazało się, że kino najprawdopodobniej nie miało neonu -  mówi Witold Urbanowicz z muzeum. Trzeba więc było stworzyć nowy, w założeniu utrzymany w stylistyce z lat powstania kina.

- Neon ten jest przejawem większego trendu powrotu tej formy reklamy - teraz już jednak nie tak masowej, a będącej bardziej atrybutem miejsc świadomych i dbających o swoją stylistykę - podkreśla Urbanowicz.


0


Największe wrażenie robi jednak sama sala kinowa. Zmieścić się tu może niemal 500 osób, a kłopotliwe drewniane fotele zostały odrestaurowane zgodnie ze współczesnymi normami.

- Nie mogłem wyrzucić tych foteli. To był duch tego kina – mówi Maciej Ślesicki.

Kabina operatora zaś została wyposażona m.in. w projektory cyfrowe, a sala nagłośnienie pozwalające na organizację tu również koncertów.

5

Programowo nowy Elektornik się jeszcze buduje, choć uroczyste otwarcie odbyło się już miesiąc temu. Z racji lokalizacji będzie zapewne przede wszystkim kinem szkolnym - miejscem prezentacji m.in. filmów. To też z założenia kino festiwalowe nastawione na młodego widza.

W mojej pamięci zawsze takim był. Przychodziłam tu jako dziecko. Równie dobrze jednak pamiętam „podstawówkowe” gwarne seanse i spektakle teatralne jak i widok pustego, pokrytego grubą warstwą kurzu smutnego wnętrza kabiny kinowej sprzed kilu lat..


Anna Brzezińska-Czerska


Więcej o kinie: kinoelektornik.pl i facebook.com/kinoelektronik
Elektronik, Warszawa
Warszawa
Zajączka 7
tel. 606 265 755
Kino Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Status: niezrzeszone

„W małym kinie”

Od ośmiu lat wspieramy kina tradycyjne m.in. poprzez diagnozowanie ich sytuacji (raporty z badań w małych miastach i dużych miastach), badania publiczności festiwali filmowych oraz promocję projektów lokalnych. Zgłębiamy i upowszechniamy również historię (festiwal Kino Warszawa Fest), a także budujemy międzynarodową sieć wymiany doświadczeń (Small cinema for learning community). Przede wszystkim jednak dokumentujemy. Zachęcamy do zapoznania się z naszym zbiorem zdjęć, filmów i tekstów.
"W małym kinie" to niezależny projekt Fundacji Obserwatorium.
Trwa wysyłanie