imię i nazwisko*
e-mail*
nazwa kina i miejscowość*
filmy(linki)
zdjęcia(zaznacz kilka)
artykuły(zaznacz kilka)
wpisz sumę 2 i 2*
Wyślij
exclusive |

L'Eden Braci Lumière

20-06-14
Oślepiające słońce, morskie fale, wybrzeże pełne zakamarków. Odwiedziliśmy malutki raj, który inspirował braci Lumiere... Wiecie z czego zasłynęło urokliwe małe miasteczko Prowansji La Ciotat?
Oślepiające słońce, morskie fale, wybrzeże pełne zakamarków. Odwiedziliśmy malutki raj, który inspirował braci Lumiere... Wiecie z czego zasłynęło urokliwe małe miasteczko Prowansji La Ciotat?

La Ciotat

Wszystko zaczęło się tu - w malutkim miasteczku La Ciotat. W 1890 r. Antoine Lumiere zakupił 90 hektarów, na których wybudował rezydencję letnią dla swej rodziny. To tutaj August i Louis zaczynają sprawdzać możliwości swojego wynalazku. Na stacji kolejowej powstaje jeden z pierwszych filmów na świecie "L'Arrivée d'un train en gare de La Ciotat". Na peronie pojawia się ich matka Joséphine oraz córka Louisa Suzanne. Do swych realizacji bracia angażowali najbliższych ludzi. W „Ogrodniku” zagrał rodzinny ogrodnik François Clerc oraz miejscowy chłopak - Léon Trotobas.


SAM 2163-ok
fot. A. Koc-Wittels

L’Eden Théâtre 
Według niektórych „L’Eden Théâtre” to najstarsze kino na świecie, otwarte w 1889 r. Kiedy właściciel teatru Raoul Gallaud, bogaty fabrykant, a prywatnie przyjaciel rodziny, dowiedział się o planowanym pokazie filmu zaoferował swoją przestrzeń jako najlepsze miejsce dla tego wydarzenia. I to tutaj, po czterech latach od pierwszego pokazu filmowego w paryskim Salonie Indyjskim „Grand Cafe” 21 marca 1895 r. August i Louis Lumière zaprezentowali „Wjazd pociągu na stację w La Ciotat”. Na widowni zasiadło 250 oszołomionych widzów. Jak mówią legendy, część widowni uciekła z przerażenia widząc nadjeżdżająca wprost na nich lokomotywę.Eden nieprzerwanie trwał, łącząc funkcje teatru i kina. Aż do 1980 r., kiedy to w wyniku ran postrzałowych zmarł właściciel przybytku. Od tamtego czasu kino zaczęło popadać w zapomnienie. Otwierane było tylko raz do roku na czas miejscowego festiwalu filmowego. W 1995 r. zostało definitywnie zamknięte ze względów bezpieczeństwa.

IMG 1302-ok
                              fot. K.Wittels

Jednak miłośnikom tego miejsca udało się wywalczyć drugie życie dla Edenu. W 2013 r. po gruntownym remoncie, w ramach przygotowań Marsylii do Europejskiej Stolicy Kultury, zostało otwarte ponownie. Koszt remontu to niebagatelne 6 mln euro. Ciekawskich zapraszamy na wirtualny spacer po tym pachnącym historią Przybytku X Muzy.


Serdeczne podziękowania składamy naszym przyjaciołom - Agacie Kramarz i Tomowi Preier, bez których byśmy tam nie dotarli, a na pewno nie 25 letnią piękną Ładą:)

                                                                                                                                  Ania Koc-Wittels

zagadka                 fot. K.Wittels

„W małym kinie”

Od ośmiu lat wspieramy kina tradycyjne m.in. poprzez diagnozowanie ich sytuacji (raporty z badań w małych miastach i dużych miastach), badania publiczności festiwali filmowych oraz promocję projektów lokalnych. Zgłębiamy i upowszechniamy również historię (festiwal Kino Warszawa Fest), a także budujemy międzynarodową sieć wymiany doświadczeń (Small cinema for learning community). Przede wszystkim jednak dokumentujemy. Zachęcamy do zapoznania się z naszym zbiorem zdjęć, filmów i tekstów.
"W małym kinie" to niezależny projekt Fundacji Obserwatorium.
Trwa wysyłanie