imię i nazwisko*
e-mail*
nazwa kina i miejscowość*
filmy(linki)
zdjęcia(zaznacz kilka)
artykuły(zaznacz kilka)
wpisz sumę 2 i 2*
Wyślij
exclusive |

Filmoteka Śląska

24-11-13
Stosy okrągłych pudełek wypełnionych taśmami to charakterystyczny widok dla filmowego archiwum. Te w Katowicach są jednak unikalne. Tworzą jedyną w kraju filmotekę o charakterze regionalnym.
Stosy okrągłych pudełek wypełnionych taśmami to charakterystyczny widok dla filmowego archiwum. Te w Katowicach są jednak unikalne. Tworzą jedyną w kraju filmotekę o charakterze regionalnym.


Przy okazji wizyty w katowickim kinie Kosmos - Centrum Sztuki Filmowej, postanowiliśmy zajrzeć też do wnętrz Filmoteki Śląskiej. Znajduje się ona w tym samym budynku. O ile jednak drzwi do kina i Mediateki, w której zbiory są udostępniane stoją otworem dla każdego, o tyle mieszczące się w piwnicach archiwa rzadko odwiedzają goście.

A jest tu co oglądać: od pracowni konserwacji taśm filmowych, przez „salon kąpielowy”, po zapełnione filmami półki…


1

3

4

5

6

8

9

10

W zbiorach powstałej w 2000 r. Filmoteki Śląskiej znajduje się 7 tys. kopii na taśmach 35mm i 16mm oraz 3,5 tys. filmów na DVD. Są także wydawnictwa związane z twórczością filmową – m.in. książki, czasopisma, fotosy i afisze. Filmoteka, jako jedyna o charakterze lokalnym, ma za zadanie gromadzić, konserwować i udostępniać materiały związane też ze Śląskiem.

 
Anna Brzezińska-Czerska
 

Kosmos, Katowice
Katowice
ul. Sokolska 66
tel. 32 258 05 08
Siedziba Filmoteki Śląskiej
Liczba miejsc: 371 ("Nostromo"), 46 ("Solaris")
Technologia: cyfrowa (z możliwością 3D) i analogowa
Status: studyjne

„W małym kinie”

Od ośmiu lat wspieramy kina tradycyjne m.in. poprzez diagnozowanie ich sytuacji (raporty z badań w małych miastach i dużych miastach), badania publiczności festiwali filmowych oraz promocję projektów lokalnych. Zgłębiamy i upowszechniamy również historię (festiwal Kino Warszawa Fest), a także budujemy międzynarodową sieć wymiany doświadczeń (Small cinema for learning community). Przede wszystkim jednak dokumentujemy. Zachęcamy do zapoznania się z naszym zbiorem zdjęć, filmów i tekstów.
"W małym kinie" to niezależny projekt Fundacji Obserwatorium.
  • Zdjęcia
  • Filmoteka Śląska

    Stosy okrągłych pudełek wypełnionych taśmami to charakterystyczny widok dla filmowego archiwum. Te w Katowicach są jednak unikalne. Tworzą jedyną w...
    Artykuły
Trwa wysyłanie