imię i nazwisko*
e-mail*
nazwa kina i miejscowość*
filmy(linki)
zdjęcia(zaznacz kilka)
artykuły(zaznacz kilka)
wpisz sumę 2 i 2*
Wyślij
exclusive |

Hetman: wspólny cel, wspólne wyzwanie

13-08-13
Inauguracja odbyła się w sobotę (20.07) pokazem filmu niemego z muzyką Maćka Maleńczuka. Była to okazja do wspólnego spotkania mieszkańców
Zamknięte od ponad dwóch dekad kino Hetman w Tykocinie wraca do życia! Jeszcze w tym miesiącu mają rozpocząć się konsultacje społeczne projektu rewitalizacji obiektu.

Zamknięte od ponad dwóch dekad kino Hetman w Tykocinie wraca do życia! Jeszcze w tym miesiącu mają rozpocząć się konsultacje społeczne projektu rewitalizacji obiektu.



– Chcemy przywrócić naszemu kinu jego pierwotny charakter – mówi Józef Markiewicz z tykocińskiej Fundacji Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast i wspomina Hetmana sprzed lat. ­– W Polsce ludowej to było nie tylko miejsce oglądania filmów, lecz spotkań towarzyskich. Wskrzeszamy tę tradycję.

Historia kina sięga jednak jeszcze dalej. Budynek powstał w latach 20. XX. Początkowo działał tu teatr z salą widowiskową. W połowie lat 50. zrodziło się kino. Działało przed cztery dekady i podobnie zresztą jak większość tradycyjnych polskich kin umarło wraz z transformacją.

 

Magazyn kultury

Przez 23 lata budynek stał pusty, niszczał. Owszem próbowano go przywrócić miastu, ale zakładając raczej adaptację pod funkcje komercyjne, nie kulturalne.

Teraz inicjatywa stworzenia tu kina, a właściwie centrum kultury pn. „Kino Hetman. Magazyn kultury” wyszła od samych mieszkańców. Udało się, bo gdyż w zarządzającej nieruchomością parafii rzymsko-katolickiej zmienił się proboszcz. Nie tyle dał on zielone światło do działania, co razem animatorami kultury, przedsiębiorcami, a nawet strażakami zaczął działać na rzecz ożywienia kina.

- W tej chwili tworzymy nieformalną grupę składającą się z tykocińskich organizacji, stowarzyszeń i osób prywatnych które wspiera parafia – tłumaczy Markiewicz - ale już niedługo zostanie powołane nowe stowarzyszenie działające na rzecz rewitalizacji kina.

 

Zdaniem mieszkańców

Choć pierwsze imprezy już się w Hetmanie odbyły, to budynek wymaga remontu i dostosowania do nowych potrzeb. Rewitalizacja z zachowaniem walorów historycznych to duże nakłady finansowe. Szacowane są na milion złotych.

We wrześniu parafia ma zamiar wystąpić o wsparcie z funduszy norweskich na wspólną renowację kościoła i budynku kina w ramach projektu „Stabilna wspólnota lokalna fundamentem tożsamości europejskiej. Zwiększenie potencjału społecznego Tykocina poprzez rewitalizację zabytkowych obiektów życia kulturalnego i duchowego”.

– Teraz konsultujemy remont i przebudowę. Zależy nam na opinii wszystkich mieszkańców, tak żeby tworzona przez nas instytucja kultury odpowiadała na potrzeby lokalnej społeczności – mówi Markiewicz.

Więcej o kinie i działaniach skupionych wokół niego aktywistów znaleźć można na stronie www.kinohetman.pl. Gorąco polecamy i wspieramy kino w Tykocinie! Niech działania lokalnej społeczności liczącego niewiele ponad 2 tysiące mieszkańców miasteczka pod Białymstokiem będą przykładem dla całej Polski ;)

 
Anna Brzezińska-Czerska

 

 


 



 

 

 

 

 

Hetman, Tykocin
Tykocin
Jordyka 1
tel. 505 029 310
Projekt KINO HETMAN to wspólna inicjatywa społeczności Tykocina na rzecz przywrócenia obiektu jako przestrzeni działalności
Status: niezrzeszone

„W małym kinie”

Od ośmiu lat wspieramy kina tradycyjne m.in. poprzez diagnozowanie ich sytuacji (raporty z badań w małych miastach i dużych miastach), badania publiczności festiwali filmowych oraz promocję projektów lokalnych. Zgłębiamy i upowszechniamy również historię (festiwal Kino Warszawa Fest), a także budujemy międzynarodową sieć wymiany doświadczeń (Small cinema for learning community). Przede wszystkim jednak dokumentujemy. Zachęcamy do zapoznania się z naszym zbiorem zdjęć, filmów i tekstów.
"W małym kinie" to niezależny projekt Fundacji Obserwatorium.
Trwa wysyłanie