imię i nazwisko*
e-mail*
nazwa kina i miejscowość*
filmy(linki)
zdjęcia(zaznacz kilka)
artykuły(zaznacz kilka)
wpisz sumę 2 i 2*
Wyślij
exclusive |

„Łódź MIŚię podoba"

31-05-13
bohater bajki "Zaczarowany ołówek"
Szczególnie za sprawą Misia Uszatka, którego odlana z brązu postać stanęła przy ul. Piotrkowskiej. Razem z siedmioma innymi bajkowymi postaciami tworzy turystyczny szlak „Łódź Bajkowa”
Szczególnie za sprawą Misia Uszatka, którego odlana z brązu postać stanęła przy ul. Piotrkowskiej. Razem z siedmioma innymi bajkowymi postaciami tworzy turystyczny szlak „Łódź Bajkowa”

Zaprezentowane postacie z bajek pochodzą ze Studia Małych Form Se-Ma-For, które istnieje od 1947 roku. Artyści przez 66 lat działania studia stworzyli ponad 1400 animacji, które były emitowane w telewizjach kilkudziesięciu państw. Misia, co klapnięte uszko ma, lubią dzieci m.in. w Słowenii, Finlandii, Macedonii, a nawet Japonii. Filmowcy dwa razy zdobyli prestiżową statuetkę Oscara – Zbigniew Rybczyński za animację „Tango” w 1983 roku oraz Suzie Templeton za „Piotrusia i wilka” w 2007 roku.

IMG 9012ok
                                        fot. Karol Wittels     

Spacerując po Łodzi można odnaleźć rzeźby Misia Uszatka, Plastusia, kota Filomena i Bonifacego, Małego Pingwina Pik-Poka, Trzech Misiów, Piotrka i jego psa z bajki „Zaczarowany Ołówek”, Wróbelka Ćwirka. W maju został odsłonięty pomnik Maurycego i Hawranka. Każda rzeźba zawiera także tablicę informacyjną o twórcach, roku powstania bajki.

mapka
    mat.promocyjne 

Promocja dorobku łódzkiej animacji jest jedną z form promowania miasta „Łodzi Filmowej”. Projekt „Promocja marki Łodzi filmowej poprzez realizację nowego szlaku turystycznego „Łódź Bajkowa” w latach 2012-2013” został zrealizowany dzięki decyzji Zarządu Województwa Łódzkiego, który w 2011 przyznał miastu Łodzi dotacje z UE w wysokości prawie 517 tys. zł. (całkowity koszt projektu wynosi 608 tys. zł). W ramach projektu powstały cztery nowe rzeźby. Projekt realizuje Biuro Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi.

IMG 9170ok
                                       fot.A.Koc-Wittels

Docelowo w Łodzi ma się pojawić 17 rzeźb bajkowych bohaterów. Idea nawiązuje do wrocławskich krasnali.
Więcej informacji: www.bajkowa.lodz.pl
Anna Koc-Wittels


IMG 9144ok
                                       fot.A.Koc-Wittels

„W małym kinie”

Od ośmiu lat wspieramy kina tradycyjne m.in. poprzez diagnozowanie ich sytuacji (raporty z badań w małych miastach i dużych miastach), badania publiczności festiwali filmowych oraz promocję projektów lokalnych. Zgłębiamy i upowszechniamy również historię (festiwal Kino Warszawa Fest), a także budujemy międzynarodową sieć wymiany doświadczeń (Small cinema for learning community). Przede wszystkim jednak dokumentujemy. Zachęcamy do zapoznania się z naszym zbiorem zdjęć, filmów i tekstów.
"W małym kinie" to niezależny projekt Fundacji Obserwatorium.
Trwa wysyłanie