imię i nazwisko*
e-mail*
nazwa kina i miejscowość*
filmy(linki)
zdjęcia(zaznacz kilka)
artykuły(zaznacz kilka)
wpisz sumę 2 i 2*
Wyślij
news |

Małe duże zmiany

29-08-14
Zmieniają się nasze oczekiwania. Zmieniają i wymagania. Dlatego jako widzowie, coraz częściej wybieramy tradycyjne kina. Nie oznacza to jednak jeszcze triumfu małych kin.

Zmieniają się nasze oczekiwania. Zmieniają i wymagania. Dlatego jako widzowie, coraz częściej wybieramy tradycyjne kina. Nie oznacza to jednak jeszcze triumfu małych kin.Dane GUS z tegorocznego raportu o działalności instytucji kultury napawają optymizmem. Chciałoby się nawet rzecz: idzie ku dobremu! Po przecinku, trzeba jednak dodać: powoli.

Mamy dziś w Polsce 474 stałych kin (najwięcej na Mazowszu). Multipleksy stanowią ok 12 procent rynku i przyciągają ponad połowę widzów. Pomimo tego od dwóch lat możemy obserwować, jak po długim okresie regresji, stopniowo rośnie rola małych kin i miniplesów. Zdobywają one widzów nie tylko tym, co cenimy najbardziej – atmosferą. Poza nią ważna jest oczywiście stosunkowo niska cena biletów i oferta, która wzbogaca się przez łatwiejszy dostęp do filmów (dostępność kopi cyfrowych niweluje opóźnienia w premierach). Dzięki państwowemu dofinansowaniu sprzętu już ponad połowa jedno i dwu-salowych kin jest wyposażonych w aparaturę w standardzie DCI. I liczba ta z miesiąca na miesiąc wzrasta. Podnosi się też standard kin.

Przed „małymi” jednak wciąż długa droga. Choć coraz więcej widzów oczekuje od kina czegoś innego niż popcornowej rozrywki, to nie ma co udawać, że lata muszą upłynąć zanim na dobre zmienią się nasze upodobania. I przyzwyczajenia dystrybutorów, którzy jakby nie patrząc wciąż lepsze warunki dają dużym graczom.


Anna Brzezińska-Czerska


„W małym kinie”

Od ośmiu lat wspieramy kina tradycyjne m.in. poprzez diagnozowanie ich sytuacji (raporty z badań w małych miastach i dużych miastach), badania publiczności festiwali filmowych oraz promocję projektów lokalnych. Zgłębiamy i upowszechniamy również historię (festiwal Kino Warszawa Fest), a także budujemy międzynarodową sieć wymiany doświadczeń (Small cinema for learning community). Przede wszystkim jednak dokumentujemy. Zachęcamy do zapoznania się z naszym zbiorem zdjęć, filmów i tekstów.
"W małym kinie" to niezależny projekt Fundacji Obserwatorium.
Trwa wysyłanie