imię i nazwisko*
e-mail*
nazwa kina i miejscowość*
filmy(linki)
zdjęcia(zaznacz kilka)
artykuły(zaznacz kilka)
wpisz sumę 2 i 2*
Wyślij
news |

"W małym kinie w dużym mieście"

16-02-14
Warszawski Muranów, poznańskie Rialto, krakowski Kijów – w Polsce wciąż działa ponad 400 tradycyjnych kin. Jaki mają repertuar, jak budują swoją markę, kto jest ich widzem? Odpowiedź znajdziecie w naszej internetowej publikacji.

Warszawski Muranów, poznańskie Rialto, krakowski Kijów – w Polsce wciąż działa ponad 400 tradycyjnych kin. Jaki mają repertuar, jak budują swoją markę, kto jest ich widzem? Odpowiedź znajdziecie w naszej internetowej publikacji.Nasz zespół odwiedził w 2013 r. kilkadziesiąt kin w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Katowicach, Łodzi i Trójmieście. W każdym z miast rozmawialiśmy z właścicielami, menadżerami, widzami. Spotykaliśmy się również z lokalnymi animatorami kultury, dziennikarzami lub przedstawicielami branży filmowej. Punktem wyjścia było dla nas pytanie: co sprawia, że niektóre kina funkcjonują w świadomości mieszkańców, a inne nie? Intencją zaś ukazanie różnych modeli funkcjonowania kin - jako najpopularniejszych ze wszystkich instytucji kultury.
 

W raporcie opublikowanym na naszej stronie (teraz także jako e-book!) znalazły się informacje dotyczące m.in. budowania programu, promocji, relacji z widzami, kreowania marki. Są również teksty z zakresu architektury oraz aranżacji przestrzeni.
 

Klimat i rola małych kin są dla nas nie do przecenienia. Tym bardziej, że coraz częściej są to miejsca, które nie ograniczają się do pokazów filmowych. Szczególnie w dużych miastach, a więc warunkach silnej konkurencji, kina profilują swój repertuar, uatrakcyjniają ofertę o prelekcje, spotkania, warsztaty, a nawet animują lokalną społeczność. Nie brakuje im też pomysłów na niestandardowe działania np. z zakresu promocji czy aranżacji wnętrz, które mogą być inspiracją również dla innych dziedzin kultury.
 

Raport z dużych miast to nasza druga „kinowa” publikacja. W ubiegłym roku badaliśmy sytuację w małych miastach. W tym roku nasze działania będą koncentrować się na animacji lokalnej oraz promocji polskich kin za granicą. W planach mamy m.in. Festiwal Małych Kin.

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym możemy realizować wszelkie działania - przede wszystkim goszczącym nas kinom oraz podmiotom dofinansowującym (projekt dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Programu GRUNDVIG).

Raport został stworzony przez Fundację Obserwatorium.

„W małym kinie”

Od ośmiu lat wspieramy kina tradycyjne m.in. poprzez diagnozowanie ich sytuacji (raporty z badań w małych miastach i dużych miastach), badania publiczności festiwali filmowych oraz promocję projektów lokalnych. Zgłębiamy i upowszechniamy również historię (festiwal Kino Warszawa Fest), a także budujemy międzynarodową sieć wymiany doświadczeń (Small cinema for learning community). Przede wszystkim jednak dokumentujemy. Zachęcamy do zapoznania się z naszym zbiorem zdjęć, filmów i tekstów.
"W małym kinie" to niezależny projekt Fundacji Obserwatorium.
Trwa wysyłanie