imię i nazwisko*
e-mail*
nazwa kina i miejscowość*
filmy(linki)
zdjęcia(zaznacz kilka)
artykuły(zaznacz kilka)
wpisz sumę 2 i 2*
Wyślij
news |

Kino w drodze

11-02-13
120 projekcji, 52 miejscowości – ekipa projektu „Polska Światłoczuła” przemierzyła już pół kraju i znów wyrusza w trasę. Tym razem zaprasza na projekcje „Jesteś Bogiem” m.in. w zakładzie karnym.
120 projekcji, 52 miejscowości – ekipa projektu „Polska Światłoczuła” przemierzyła już pół kraju i znów wyrusza w trasę. Tym razem zaprasza na projekcje „Jesteś Bogiem” m.in. w zakładzie karnym.


– Jeździmy po Polsce i organizujemy pokazy tam, gdzie na co dzień kultura filmowa nie dociera – mówi Mateusz Nowak z projektu „Polska Światłoczuła”.

Inicjatywa mająca z jednej strony promować rodzime produkcje, z drugiej edukować zrodziła się ponad rok temu. Jej pomysłodawcy to Dorota Kędzierzawska i Artur Reinhart. Dziś stoi za nimi cały sztab ludzi wspólnie przemierzających kraj. W sumie przejechali już 35 000 kilometrów i odwiedzili 52 miejscowości (niektóre kilkukrotnie).

W repertuarze ich objazdowego kina znalazły się m.in. „Lęk wysokości”, „W ciemności”, „Wesele”, „Wymyk” czy „Część Tereska”. Jak podkreśla Nowak widzowie mogli zobaczyć te filmy w doskonałej jakości: – Dysponujemy bardzo dobrym sprzętem. Jakość obrazu i dźwięku jest taka, z jaką mają do czynienia mieszkańcy dużych miast w kinach wielosalowych.

Pokazy „Polski Światłoczułej” odbywają się zwykle w miejscach niezwiązanych z kinem. Są to zarówno domy kultury, jak i więzienia czy kościoły.

– Zdarzyło się nam wyświetlać film w dawnym małym kinie – wspomina Nowak. – Była to Jutrzenka w Supraślu, gdzie po sali projekcyjnej zostały już tylko fotele.

Jutro Światłoczuła znów wyrusza w trasę z filmem „Jesteś Bogiem”.

Gościem spotkań w Kluczborku, Wschowej, Obornikach i Polulicach (zakładzie karnym) będzie Leszek Dawid. Reżyser spotka się w widzami po seansie. Będzie też można porozmawiać z nim na czacie.

Więcej na stronie projektu www.polskaswiatloczula.pl

–Anna Brzezińska-Czerska


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

„W małym kinie”

Od ośmiu lat wspieramy kina tradycyjne m.in. poprzez diagnozowanie ich sytuacji (raporty z badań w małych miastach i dużych miastach), badania publiczności festiwali filmowych oraz promocję projektów lokalnych. Zgłębiamy i upowszechniamy również historię (festiwal Kino Warszawa Fest), a także budujemy międzynarodową sieć wymiany doświadczeń (Small cinema for learning community). Przede wszystkim jednak dokumentujemy. Zachęcamy do zapoznania się z naszym zbiorem zdjęć, filmów i tekstów.
"W małym kinie" to niezależny projekt Fundacji Obserwatorium.
Trwa wysyłanie