imię i nazwisko*
e-mail*
nazwa kina i miejscowość*
filmy(linki)
zdjęcia(zaznacz kilka)
artykuły(zaznacz kilka)
wpisz sumę 2 i 2*
Wyślij
news |

Przymusowa przerwa

22-01-13
W „Klubie filmowym” w Gdyni przerwa świąteczna niepokojąco się wydłuża… Czy w mieście, które słynie z festiwalu polskich filmów nie ma miejsca dla kina grającego ambitny repertuar?
W „Klubie filmowym” w Gdyni przerwa świąteczna niepokojąco się wydłuża… Czy w mieście, które słynie z festiwalu polskich filmów nie ma miejsca dla kina grającego ambitny repertuar?

Klub filmowy nie może wznowić działalności, gdyż urząd miasta nie przedłużył umowy dzierżawy lokalu na następny rok. Czy to oznacza koniec dla Klubu, w którym oazę znaleźli miłośnicy ambitnego i artystycznego kina?

„Innowacyjna” Gdynia?

Klub filmowy znajduje się na terenie Stoczni Nauta w budynku, w którym w latach 70-tych wyświetlano filmy dla marynarzy. Właścicielem Stoczni Nauta jest skarb państwa. Budynek dzierżawił urząd miasta, a Fundacja Ucho, która prowadzi Klub Filmowy, miała do tej pory co roku odnawianą umowę na prowadzenie działalności kulturalnej w tym miejscu. Do czasu. W połowie 2012 roku okazało się, że lokal nie spełnia wymogów przeciwpożarowych, pomimo, że do tej pory co roku normy te spełniał. Miejska Straż Pożarna wydała zalecenia dotyczące poprawy bezpieczeństwa, które do końca 2012 roku przez żadną ze stron umowy najmu lokalu nie zostały wypełnione.

W tym samym czasie w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego  miasta, budynek kina zniknął. Na jego miejscu figuruje zabudowa mieszkaniowa. A budynek, w którym znajduje się kino ma być wyburzony. Przyszłe plany miasta dotyczące tego terenu zdaje potwierdzać także memorandum stoczni Nauta umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej.

Przenosiny?

Rozmowy z miastem trwają, choć nieoficjalnie wiemy, że utknęły w martwym punkcie. Padają propozycje przeniesienia kina do budynku nieczynnego kina „Marynarz”, który od 20 lat nie jest używany i wymaga kapitalnego remontu. Drugą propozycją jest umieszczenie kina w nowym budynku Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Problem? Budynek taki na razie nie istnieje. Jest planowany, ale nawet nie ma projektu budowlanego. Jedyne, co istnieje to marketingowe wizualizacje.

Miasto argumentuje, że nie chce inwestować środków publicznych w budynek, który nie jest własnością gminy i ma być zburzony. Jednak nikt nie wie, kiedy to się wydarzy. Nawet przetarg na sprzedaż nieruchomości Stoczni Nauta, która ma się przenieść do starych doków stoczni Gdynia, nie został rozstrzygnięty... W tej sytuacji termin przeniesienia samej Stoczni także nie jest znany…

Filmowe Trójmiasto?

Gdynia słynie ze swojej kultury filmowej. To tu odbywa się prestiżowy Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, a także tutaj działa Gdyńska Szkoła Filmowa. Miejmy nadzieję, że urząd miasta stanie na wysokości zadania i zadba o lokal dla jedynego studyjnego kina w mieście.

Klub Filmowy, to jak pisze jedna z fanek kina, jedyne z trzech „porządnych” kin w Trójmieście. W Sopocie po likwidacji kin jednosalowych działa multipleks i DKF „Kurort”, który prowadzi swoje projekcje w… multipleksie. W Gdańsku jedyne małe kino to nowo wybudowany „Żak”. Kina przy ul. Długiej („Neptun”, „Kameralne” i „Helikon”) mają nowego właściciela, który ma inne zamiary niż prowadzenie życia kulturalnego w tych placówkach. A w Gdyni, jedyne studyjne kino właśnie zawiesiło swoją działalność… Bywalcy i sympatycy klubu filmowego czekają na wyjaśnienie sytuacji. Czy będą mogli nadal mówić dumnie „Gdynia – moje miasto”? Miejmy nadzieję, że tak.

Anna Koc-Wittels
Klub Filmowy, Gdynia
Gdynia
ul. Waszyngtona 1
tel. 58 661 89 73
Prowadzi Fundacja UCHO w porozumieniu z Urzędem Miasta
Liczba miejsc: 131
Technologia: cyfrowa i analogowa
Status: lokalne

„W małym kinie”

Od ośmiu lat wspieramy kina tradycyjne m.in. poprzez diagnozowanie ich sytuacji (raporty z badań w małych miastach i dużych miastach), badania publiczności festiwali filmowych oraz promocję projektów lokalnych. Zgłębiamy i upowszechniamy również historię (festiwal Kino Warszawa Fest), a także budujemy międzynarodową sieć wymiany doświadczeń (Small cinema for learning community). Przede wszystkim jednak dokumentujemy. Zachęcamy do zapoznania się z naszym zbiorem zdjęć, filmów i tekstów.
"W małym kinie" to niezależny projekt Fundacji Obserwatorium.
  • Zdjęcia
  • Przymusowa przerwa

    W „Klubie filmowym” w Gdyni przerwa świąteczna niepokojąco się wydłuża… Czy w mieście, które słynie z festiwalu polskich filmów nie ma miejsca dla...
    Artykuły
Trwa wysyłanie