imię i nazwisko*
e-mail*
nazwa kina i miejscowość*
filmy(linki)
zdjęcia(zaznacz kilka)
artykuły(zaznacz kilka)
wpisz sumę 2 i 2*
Wyślij
news |

Co dalej z Feminą?

16-01-13
Opracowaliśmy projekt, który pozwala pogodzić działalność sklepu z zachowaniem funkcji kina – piszą właściciele sieci Biedronka. Publikujemy ich odpowiedź na nasz artykuł „Na zakupy do kina?”
Opracowaliśmy projekt, który pozwala pogodzić działalność sklepu z zachowaniem funkcji kina – piszą właściciele sieci Biedronka. Publikujemy ich odpowiedź na nasz artykuł „Na zakupy do kina?”


Dostaliśmy właśnie oficjalne stanowisko firmy Jeronimo Martins Polska S.A., która chce powiększyć swoją sieć sklepów Biedronka o lokal w al. Solidarności 115. Dziś pod tym adresem działa kino Femina. O sprawie pisaliśmy jesienią. Pismo Jeronimo Martins Polska S.A publikujemy w całości, bez komentarza.
Temat kina pojawi się z pewnością na naszym jutrzejszym spotkaniu „Wokół małych kin”. Zapraszamy serdecznie!


W związku pojawiającymi się od kilku tygodni doniesieniami dotyczącymi planu utworzenia sklepu Biedronka w budynku przy al. „Solidarności“ w Warszawie, który obecnie zajmuje kino Femina – chcielibyśmy przedstawić nasze stanowisko w tej sprawie.

Jeronimo Martins Polska S.A. jako firma, która rozwija się w sposób zrównoważony i odpowiedzialny, stara się tam, gdzie jest to możliwe, dopasowywać format i charakter swoich sklepów do lokalizacji, w których powstają. Dlatego, przygotowując naszą inwestycję we wspomnianym budynku, opracowaliśmy projekt, który pozwala pogodzić działalność sklepu z zachowaniem funkcji kina w tej lokalizacji.

Z propozycją zakładającą współistnienie sklepu i kina zwróciliśmy się w pierwszej kolejności do spółki Helios, obecnego najemcy nieruchomości i operatora kina Femina. Nasza propozycja zawierała nieodpłatne użyczenie powierzchni obejmującej 100-osobową salę kinową wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi. Koszty najmu sali kinowej przez cały okres współpracy pokryłoby JMP, przy czym powierzchnia sklepowa w żaden sposób nie ingerowałaby we wnętrze kina. Zaproponowaliśmy również operatorowi wsparcie promocyjne placówki. Nasza oferta miałaby charakter współpracy długofalowej i obowiązującej przez cały okres, w którym będziemy wynajmować lokal. Jedynym warunkiem stawianym przez nas było zagwarantowanie ambitnego repertuaru, skierowanego do wymagającego widza, który gwarantowałby studyjny charakter kina. Pomimo, że Helios podobnie jak my podziela pomysł kontynuacji tradycji kina w obecnej lokalizacji, nie przyjął naszej oferty, o czym zadecydowały względy biznesowe.

Podtrzymując chęć realizacji wspomnianego projektu kulturalnego, w najbliższych dniach zwrócimy się z naszą ofertą do innych operatorów, którzy mogą być nią zainteresowani.

Chcielibyśmy jeszcze raz podkreślić, że za każdym razem, kiedy poszukujemy nieruchomości na potrzeby naszej sieci, przystępujemy do rozmów w właścicielem lub do przetargu na wynajem obiektu, który trafił na rynek nieruchomości wyłącznie na podstawie decyzji właściciela (np. z powodu rezygnacji dotychczasowego najemcy czy zmiany funkcji obiektu). Tak było również w przypadku lokalu przy
al. „Solidarności“ – decyzja o możliwości wynajmu pomieszczeń, w których dziś działa kino, została podjęta niezależnie, przez właścicieli kamienicy. Gdybyśmy nie zdecydowali się na wynajęcie tej powierzchni, lokal i tak zmieniłby swoją funkcję wraz z przejęciem przez innego najemcę. W tej sytuacji oferujemy alternatywę i rozwiązanie, które godzi funkcje handlową z dotychczasową funkcją kulturalną.


Podkreślamy ponadto, że wszystkie nasze inwestycje realizujemy nie tylko w pełnej zgodności z obowiązującym prawem i w porozumieniu z lokalnymi władzami, ale również – tam, gdzie jest taka potrzeba – w ścisłej współpracy z miejscowym konserwatorem zabytków.


 oprac.: Anna Brzezińska-Czerska
 
 
Femina, Warszawa
Warszawa
Al. Solidarności 115
tel. 22 654 45 45
Status: studyjne

„W małym kinie”

Od ośmiu lat wspieramy kina tradycyjne m.in. poprzez diagnozowanie ich sytuacji (raporty z badań w małych miastach i dużych miastach), badania publiczności festiwali filmowych oraz promocję projektów lokalnych. Zgłębiamy i upowszechniamy również historię (festiwal Kino Warszawa Fest), a także budujemy międzynarodową sieć wymiany doświadczeń (Small cinema for learning community). Przede wszystkim jednak dokumentujemy. Zachęcamy do zapoznania się z naszym zbiorem zdjęć, filmów i tekstów.
"W małym kinie" to niezależny projekt Fundacji Obserwatorium.
  • Zdjęcia
  • Na zakupy do kina?

    Biedronka w Millenium, Wildze – a może i Feminie? W Warszawie zawrzało na wieść, że w miejscu tradycyjnego kina może powstać dyskont. Już prawie...
    Artykuły
Trwa wysyłanie