imię i nazwisko*
e-mail*
nazwa kina i miejscowość*
filmy(linki)
zdjęcia(zaznacz kilka)
artykuły(zaznacz kilka)
wpisz sumę 2 i 2*
Wyślij
nadesłane |

Sfinks w kropce

09-07-13
W „Świcie” mieści się Tesco, "Światowidzie” zaś Muzeum PRL-u. Tylko my wciąż działamy – o jedynym ostałym nowohuckim kinie pisze dla nas Anna Starewicz ze „Sfinksa”
W „Świcie” mieści się Tesco, "Światowidzie” zaś Muzeum PRL-u. Tylko my wciąż działamy – o jedynym ostałym nowohuckim kinie pisze dla nas Anna Starewicz ze „Sfinksa”

Początki kina studyjnego „Sfinks” nie są znane. Mimo usilnych starań, wielu rozmów i grzebania w dostępnych papierach, nam, pracownikom kina, nie udało się znaleźć żadnej wiarygodnej informacji na temat dokładnej daty jego powstania (prawdopodobnie istnieje od 1958 roku).
 
Pewne jest, że istniało już na początku lat 60., a jego właścicielem były Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe. Dopiero w 1985r., na mocy porozumienia z Kombinatem, „Sfinks” wszedł w struktury Ośrodka Kultury (wówczas Huty im. Lenina, dziś im. C.K.Norwida), który od tej pory stał się odpowiedzialny za jego kształt programowy.

Pewne jest również, że od 1967r. działa tu Dyskusyjny Klub Filmowy "Kropka". Największy jego rozkwit przypadł oczywiście na przełom lat 70. i 80. To był czas „półkowników”. Jeśli udało się wydrzeć z ministerialnych półek jakiś zakazany obraz na jeden, jedyny pokaz – kino pękało w szwach. Niektórzy widzowie ze wzruszeniem wspominają, jak siedzieli na podłodze, zwisali z sufitu i włazili innym na głowę, byle tylko zobaczyć!!! Ach, gdzie te czasy...

2ok fot. K.Wittels

Dzisiaj dzięki „Kropce” widzowie mogą przede wszystkim zobaczyć znakomite pozycje z klasyki filmowej, poznać dorobek wielkich mistrzów kina – tych sprzed lat i tych współczesnych, a także młodych, oryginalnych twórców. A my marzymy, że kiedyś znów będą zwisać i leżeć...

Kino „Sfinks” z uporem starało się pełnić funkcję kina studyjnego – mimo wszelkich zawirowań w instytucjach odgórnych, które w ciągu ostatnich 30 lat sieć kin studyjnych kolejno tworzyły i... likwidowały. Z różnych zresztą powodów – tajemniczych i nie do końca sprecyzowanych. Kolejne umowy o przystąpieniu do sieci podpisywane więc były w 1986r, 1996r i 2004r.

Obecnie „Sfinks” jest kinem studyjnym i jak zawsze stara się pokazywać filmy interesujące, wartościowe, o wysokich walorach artystycznych. Choć jest w kropce. Na razie bezskutecznie walczy o pieniądze na cyfryzację kina. Tutaj filmy nadal są wyświetlane w technologii analogowej.


                                                                                                                                                                     
                                                                                                                                                                                                                                       
Anna Starewicz

Zachęcamy wszystkich, którzy chcą się podzielić historią swojego kina, do pisania do nas na adres: redakcja@wmalymkinie.pl


 
 
Sfinks, Kraków
Kraków
os. Górali 5
tel. 12 644 27 65 w.32
Działa przy Ośrodku Kkultury im. C.K. Norwida
Liczba miejsc: 98
Technologia: cyfrowa (z możliwością 3D)
Status: studyjne

„W małym kinie”

Od ośmiu lat wspieramy kina tradycyjne m.in. poprzez diagnozowanie ich sytuacji (raporty z badań w małych miastach i dużych miastach), badania publiczności festiwali filmowych oraz promocję projektów lokalnych. Zgłębiamy i upowszechniamy również historię (festiwal Kino Warszawa Fest), a także budujemy międzynarodową sieć wymiany doświadczeń (Small cinema for learning community). Przede wszystkim jednak dokumentujemy. Zachęcamy do zapoznania się z naszym zbiorem zdjęć, filmów i tekstów.
"W małym kinie" to niezależny projekt Fundacji Obserwatorium.
  • Zdjęcia
  • Sfinks w kropce

    W „Świcie” mieści się Tesco, "Światowidzie” zaś Muzeum PRL-u. Tylko my wciąż działamy – o jedynym ostałym nowohuckim kinie pisze dla nas Anna...
    Artykuły
Trwa wysyłanie