imię i nazwisko*
e-mail*
nazwa kina i miejscowość*
filmy(linki)
zdjęcia(zaznacz kilka)
artykuły(zaznacz kilka)
wpisz sumę 2 i 2*
Wyślij
news |

Zapraszamy na festiwal!

01-10-14
Wystawa multimedialna, zwiedzanie kin od zaplecza, pokazy filmów i kronik, warsztaty tematyczne... To tyle na zachętę. Zapraszamy na Kino Warszawa Fest 10-12.10 w Iluzjonie.

Wystawa multimedialna, zwiedzanie kin od zaplecza, pokazy filmów i kronik, warsztaty tematyczne... To tyle na zachętę. Zapraszamy na Kino Warszawa Fest 10-12.10 w Iluzjonie.Kino Warszawa Fest to pierwsze wydarzenie w całości poświęcone przeszłości i przyszłości tradycyjnych kin. Jego celem jest budowanie tożsamości lokalnej oraz upowszechnianie wiedzy o kinematografii i architekturze.

– Odkryjemy przed wami nie tylko historię warszawskich przybytków X Muzy, lecz także zabierzemy w podróż szlakiem obiektów obecnych i nieobecnych – zachęcają organizatorzy z Fundacji Obserwatorium, która od trzech lat prowadzi projekt „W małym kinie”. – Dotychczas zajmowaliśmy się przede wszystkim badaniem sytuacji małych, działających kin w Polsce. Teraz skupiamy się na naszym mieście, w którym tylko w tym kwartale znika legendarna Femina, reaktywuje się Elektronik i pojawia nowe kameralne Kino na boku.

Architektoniczną podróż z pewnością ułatwi mapa kin tradycyjnych – tych, które działają do dziś i tych, które zniknęły już w Wolnej Polsce.
Promocji mapy na otwarciu KWF będzie towarzyszyć debata „Małe wielkie kina – czas przemian”, w której udział weźmie m.in. Magdalena Byczyńska, projektantka neonów kin oraz Patrycja Jastrzębska, historyk sztuki dokumentująca znikającą architekturę stolicy (projekt „Tu było, tu stało”).

Przez trzy dni w kinie Iluzjon, które jest głównym partnerem festiwalu, odbywać się będą pokazy filmów i warsztaty tematyczne. W programie m.in. „Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore i „Neon” Erica Bednarskiego oraz zajęcia wokół kreatywnego pisania, tajników cyfryzacji i rekonstrukcji filmowej czy architektury kin Mieczysława Piprka.

Będzie też można zobaczyć multimedialną wystawę „Kino Warszawa”, na którą składają się zarówno filmy dokumentalne o kinach Warszawy, jak i archiwalne oraz współczesne fotografie. Narrację dźwiękową tworzą zarejestrowane wspomnienia mieszkańców stolicy.
Podczas festiwalu prezentowane będą również kroniki z powstawania powojennych kin m.in. Prahy i Moskwy.

Ponadto w ramamch akcji „Warszawa wspomina” każdy będzie mógł podzielić się swoimi opowieściami o kinach, a także sfotografować lub zeskanować pamiątki. Zebrane materiały wzbogacą cyfrowe archiwum o warszawskich kinach.
– Festiwal to zapowiedź naszych działań związanych z archiwizacją – tłumaczą organizatorzy. Zaczątki archiwum cyfrowego dostępne są już na stronie wmalymkinie.pl/kino-warszawa. Znaleźć tu można m.in. Skarpę, Tęczę, Feminę...

KWF to też wycieczki. Ich uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć od zaplecza Wisłę, Muranów, Lunę, Iluzjon, a także nieczynny już Wars. – Pokażemy miejsca, do których na co dzień widz nie ma dostępu: kabinę kinooperatora, garderoby czy fosę orkiestrową – wymieniają organizatorzy.

Równie ważnym punktem programu jest sobotnia impreza – „Stare Kino Live!”. W klubie
Sztuki & Sztuczki całą noc można będzie bawić się w rytmie muzyki filmowej.


Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a | Cafe Iluzja (w kinie) | Klub Sztuki & Sztuczki, ul. Szpitalna 8

10-12.10.2014 (piątek-niedziela), seanse: wstęp 10 zł, pozostałe wydarzenia: wstęp wolny!

Szczegółowy program w zakładce "Kino Warszawa".
ORGANIZATOR:
Fundacja Obserwatorium

DOFINANSOWANIE:
Program Grundtvig

PARTNERZY GŁÓWNI:
Kino Iluzjon, Filmoteka Narodowa

PARTNERZY:
Cafe Iluzja, Czeskie Centrum, FOTOKARTA, FOTOTEKA, Fundacja Młodej Kultury Hopsiup Project, Instytut Adama Mickiewicza, kino Luna, kino Muranów, Loesje, NAC, NoveKino Wisła, Ośrodek Karta, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Mazowieckiej Masław, Sztuki&Sztuczki, Teatr WARSawy, Witryna Grochów

PATRONATY:
Prezydent m. st. Warszawy, Okno na Warszawę, Tu było tu stało


„W małym kinie”

Od ośmiu lat wspieramy kina tradycyjne m.in. poprzez diagnozowanie ich sytuacji (raporty z badań w małych miastach i dużych miastach), badania publiczności festiwali filmowych oraz promocję projektów lokalnych. Zgłębiamy i upowszechniamy również historię (festiwal Kino Warszawa Fest), a także budujemy międzynarodową sieć wymiany doświadczeń (Small cinema for learning community). Przede wszystkim jednak dokumentujemy. Zachęcamy do zapoznania się z naszym zbiorem zdjęć, filmów i tekstów.
"W małym kinie" to niezależny projekt Fundacji Obserwatorium.
Trwa wysyłanie